top of page

Про богослужбові Часи, їх символіку та значення для християнина. Таємниці богослужіння — випуск 5

Обновлено: 23 дек. 2021 г.Молитва за Часами: коли і де зародилася ця молитовна практика, і чому в Церкві користуються нею? Про глибинну символіку Першого, Третього, Шостого, Дев’ятого часів і те, чому вони не збігаються із тим часом, який показує сьогодні наш годинник. А також про дії священика і мирян за читанням Часів — розповідає ієромонах Афанасій (Стрельцов), викладач Київської духовної академії і семінарії, в бесіді з протоієреєм Олександром Клименком.


Дивіться чергове відео з циклу проекту «Таємниці богослужіння», яке Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ підготував спільно з Київською духовною академією і семінарією.


Про глибину псалмів, ідею і символіку Часів, що говорять нам про страждання Христа заради нас і закликають брати безпосередню участь у житті Спасителя. Про історію появи богослужбових Часів і їх зв’язок зі зміною вартових, себто «часових», на сторожі в древньому Ізраїлі. Про структуру Часів і зафіксований у псалмах органічний взаємозв’язок старозавітної і новозавітної Церков та про їх особливий молитовний покаянний зміст. Про правила поведінки вірян під час читання богослужбових Часів і те, чому не вітається метушливість мирян у храмі з записками і свічками тієї миті, коли священик молиться у вівтарі і звершує проскомідію, а читець зворушено старається прочитати третій і шостий Часи. Про важливі дії священика за читанням Часів, які зазвичай приховані від очей мирян за закритими Царськими вратами і завісою. Про те, що в Церкві нічого немає маловажливого і незначущого — у Церкві все надважливе.


«Дуже важливо розуміти богослужіння розумно, дуже важливо вдумливо стояти і слухати всі слова, які звучать. Богослужбові Часи говорять нам про страждання Христа. І ми, перш за все, повинні у храмі згадати про Його страждання. Згадати про те, що Христос, розіп'явшись за нас, врятував нас від гріха, прокляття і смерті. Бог настільки полюбив нас, що Він життя Своє віддав за нас. Тому коли ми сьогодні приходимо до храму, то беремо участь у Його стражданнях, виявляємо свою любов до Нього. Вслухаючись у слова про Його страждання, ми у своїй душі возгріваємо любов до Бога і потім возгріваємо любов до ближнього. А якщо ви живете з Христом – перефразовуючи слова апостола Павла – то й воскреснете разом із Ним. Дуже важливо, щоб приходячи до церкви, слухаючи Божественні словеса псалмів і тропарів Часів, ми брали участь у житті Христовому. Тому що беручи участь у ньому, ми своє життя робимо кращим. Адже цієї миті Бог звертається до кожного з нас», – наголосив о. Афанасій (Стрельцов). І саме тому, як зауважив він, щойно священик у храмі виголосить перший возглас «Благословен Бог наш», і почнеться читання Часів – дуже важливо стояти в храмі та уважно і вдумливо слухати слова молитов.

2 просмотра0 комментариев

Comentarios


bottom of page